سلماس خبر

*** پایگاه خبری تحلیلی سلماس خبر ***

سلماس خبر

*** پایگاه خبری تحلیلی سلماس خبر ***

سلماس خبر
نویسندگان
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

نقد خلاصه ای از عملکرد شورای دور چهارم شهرستان سلماس

به گزارش سلماس خبر به نقل از وبلاگ آقای سجاد عاقلی حبشی کاندیدای دور چهارم شورای اسلامی شهر سلماس:

متن مقاله در ادامه مطلب: ...

بسمه تعالی

حدود یک سال از تاریخ دوره چهارم انتخابات شوراها و هشت ماه از عمر شورای چهارم گذشت.اساس و پیدایش وجودی مجموعه شوراها این است که بنابر اصل یکصدم قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه ها در جهت رفاه حال مردم جامعه ای خویش قدم بردارند.و همچنین در تعریف عامیانه ای شهرداری می توان گفت که شخصیت حقوقی عمومی است که از جیب مردم برای رفاه هر چه بیشتر حال مردم باید خدمات رسانی بکند و در این زمینه دارای مسولیت مدنی در قبال اعمال خویش میباشد(لا ضررا و لا ضرارا فی الاسلام).حال سوال این است که در این مدت سپری شده آیا عملکرد پارلمان شهری سلماس قابل قبول مردم است یا نه؟ آیا در شهر ما برای مردم نجیب شهرمان چنین قدم هایی در جهت خدمات رسانی و رفاه حالشان برداشته شده است؟ قبل از رسیدن به جواب جامع باید در خواست مردم شریف سلماس را از مجموعه ی حقوقی شوراها بررسی نماییم . آیا مردم سلماس ادعای مترو دارند؟ آیا مردم سلماس توقع زیر گذر یا رو گذر یا پل های آنچنانی را دارند؟ ایا مردم ادعای عملی کردن ماده 17 قوانین و مقررات تعاون و شرکت های تعاونی جهت اجرایی کردن بند 2 اصل 43 را دارند؟ و یا صدها آیا های دیگر که شاهد عملی شدن آنها در شهرهای دیگر خصوصا شهرهای همجوار استانمان هستیم. بنده به عنوان یک عضو علی البدل شورا و حقوقدان با قاطعیت تمام در جواب میگویم که مردم شریف و فهمیده سلماس که طبق آمار های صادره دارای هوش سیاسی بالایی هستند و به خوبی میدانند در حالت فعلی که حتی از خدمات ابتدایی شهری به خاطر تکروی ها و منافع سیاسی برخی ها بی بهره هستند چگونه میتوانند ادعای چنین خدمات بالایی که حق و حقوق مسلمشان هست را داشته باشند. و اینک سوال اساسی و کلیدی این است که چرا مردم عزیز شهرمان از حداقل خدمات ابتدایی و شهری خودشان بی بهره مانده اند و در این زمینه مقصر چه کسانی هستند. علت و سبب این عقب ماندگی چیست؟

به نظر میرسد مشکل را باید از چند جهت اساسی مورد نقد و بررسی قرار دهیم؛

- اول عدم پیگیری های مستمر و کار ساز شهروندان از عملکرد کسانی که از طریق رأی آنان به مسؤلیت رسیده اند .که در این رابطه باید گفت سبب اقوای از مباشر است.

- دوم اقتصاد و رفاه زدگی بعضی از مسؤلین ، چرا که طبق موازین اسلامی و قانون اساسی اقتصاد وسیله است نه هدف.بنده اعتقاد قلبی و یقینی به این موضوع را دارم که وقتی یک مسؤلی مشروعیت قانونی خود را از مردم کسب میکند باید قایل به یک سری محدودیت هایی در زندگی شخصی خود باشد که در این زمینه پروفسور حسابی در دانشگاهی که تنها دانشجو از جهان سوم بودند میفرماید به وضعیت اقتصادی مسؤلین نگاه کنید اگر رفاه زندگیشان از حد معقول عرفی فراتر باشد یقین حاصل نمایید که این مسؤول به کشور یا شهر یا... خدمت نکرده است و بالعکس. حال با این اوصاف تا زمانیکه عضوی از شورا آن هم با نفوذ بالا به جای اینکه در موقع گردش در خیابانها و کوچه های شهر در جهت بررسی و حل مشکلات و پیدا کردن راه حل کارشناسانه  در پی رفع آن دغدغه داشته باشد، چشمش به دنبال قطعه زمین های دو نبش و سه نبش و یا مکان های تجاری با موقعیت بالایی برای انجام معاملات در جهت سود شخصی خود هست چگونه میتوان توقع شهری آباد و متناسب با شخصیت شهروندانمان را داشته باشیم؟

- سوم عدم هماهنگی بین اعضای شورا به خاطر عناد ورزی های سیاسی و تک روی ها (به اقرار یکی از اعضای محترم شورا) که شاهد آن در این مدت سپری شده از عمر شورا هستیم و نهایتا منجر به آن میشود که در اوایل شروع به کارشان شاهد یک تقسیم بندی تیمی پنج (که با یک نفر از بیرون جمع میشد) به چهار باشیم. و بعد از گذشت چند ماه معادله برعکس شده و در نهایت پیش بینی میشود در آینده هم چهار چهار یک باشند و قدرت در دست آن یک نفر باشد که به هر طرف از ترازوی سیاستشان که تشریف ببرند آن کفه ی ترازو سنگینی خواهد کرد. و همه عزیزان به خوبی واقف هستید که در اسفند ماه به جای اینکه به مانند تمامی شهرها فضاهای تفریحی و معابر شهری جهت تقویت روان و نشاط روحی شهروندان پر از گل و گیاه می شد در شهر ما شاهد جنجال انتخاب شهردار و گروه بندی های تیمی برای موفقیت در انتخابات های سیاسی آتی بودیم و تنها ماه عسل کار چندین ماهیشان آکواریوم مستقر در مرکز شهر بود.

- و چهارم عدم شناخت کافی اعضا از مشکلات شهری وهمچنین عدم مشورت با اهل خبره و آگاه جامعه وسپردن کار به دست کارشناسان در زمینه های مختلف میباشد که در صورت تحقق این کار دیگر شاهد حیف و میل شدن آن چنانی بیت المال نخواهیم شد. به عنوان مثال بنده دقیقا یک سال پیش در یک سخنرانی تبلیغاتی در حضور یکی از اعضای محترم شورا  که مورد انتقاد بنده بودند پیش بینی کردم که این جدا کننده بتنی مابین میدان فردوسی و یادبود به نظر مسخره می آید و بدون کار کارشناسی ایجاد شده است که در آینده مسؤلین محترم ناچار خواهند بود با هزینه کردن بالای بیت المال  آن را بردارند که آلان شاهد آن هستیم (سند سی دی سخنرانی تاریخ 08/03/92). یا اینکه چرا باید بدون کار کارشناسی بیت المال را این چنین صرف لکه گیری های بی اساس خیابانها یا تعویض هر 6 ماه یکبار سنگ فرش های مرکز شهر یا صد ها چرا های دیگر بنماییم! یا  به عنوان نمونه در مورد گورستان شهر که این روزها به یک مساله جنجالی تبدیل شده است چرا باید بدون سپردن کار به اهل فن در این زمینه باعث جریحه دار شدن عواطف عمومی مردم شویم.حق و حقیقت این است که باید منافع عمومی بر منافع شخصی ترجیح داده شود . بنده اعتقادم بر این است که چون این مساله(گورستان) ریشه در فقه اسلامی و فتاوای شرعی دارد بنا براین به نظر میرسد از نظر شرعی ، عرفی منطقی تر و عقلانی تر این است که به خاطر تبعیت از ولایت فقیه در این زمینه پیشنهاد و دستور نماینده ولی فقیه و امام جمعه محترم و دلسوز شهرمان فصل الخطاب قرار بگیرد. و توضیحا اینکه طبق قانون مدنی تحت شرایط خاصی می توان یک ملک یا شیء وقفی را تغییر کاربری و حتی مورد فروش قرار داد.

با امید و آرزوی روزی که شاهد شهری آباد، برابر با شأن و منزلت و عظمت و شخصیت شما مردم قدر شناس و نجیب وهمیشه در صحنه سلماس باشیم انشاأ...

 

                                                                                   سجاد عاقلی حبشی

                                                                        کارشناس ارشد حقوق خصوصی

                                                                        و عضو علی البدل شورای اسلامی

انتهای پیام/

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۳/۰۸
مدیر سایت

نظرات  (۷)

براستی که از ماست که بر ماست ...
با وجود افرادی قانون دار و قانون مداری چون آقای عاقلی ، افرادی دیگر برگزیده میشوند.
با سلام و عرض خسته نباشید.عالی بود
آقای عاقلی خودت بفرما که در 16 سالی که قدرت دست شما بود و هست وخودت دست چپ یا راست نماینده ی قدرتمند ! هستی یا بودی چه اتفاقی مبارکی در این شهر افتاد شاید بگویی نماینده وظایفش چیز دیگری است درست اما بنظر من این شورا با تمام مشکلاتی که دارد که بعضی را بحق اشاره کرده ای باز هم از نماینده شما کارساز تر جلو میرند . در دور سوم باآنهمه حاشیه ها مسئولین شهر ما در راس آنها اقای نماینده چه اقدام بازدارنده انجام داد امروز برادرمن مشکل اصلی ما از این چند شورای نیست مشکل شهر ما خارج از شورا خط می خورد . عزیزم وقتی یکی از شوراها با یک سلامام بلند این طرفی میشه اگه جواب سلام آرام باشه انطرفی چه انتظاراست .
در بند چهارنوشته عدم شناخت مشکلات که کاملا این بند رد ات چطور میشود فرددی که در سلماس متوبد و بزرگ شده مشکلاتش را نداند حداقل می گفتی عدم توجه به مشکلات شهر . شاید شما تازه به دنیای مجازی قدم گذاشته ای باید بدونی با چند خط نوشتن کارها حل خواهد شد ؟نه عزیزم باید فکر دیگر کرد و ان فقط عزم مردم است قدر رای خود را بداند و تا انمرحله فاصله زیاد است
سلام خسته نباشی دلاور
ای کاش زودتر از اینها جنابعالی را میشناختیم. ارزوی توفیق در دیگر انتخاباتها
ای کاش زودتر میشناختیمت.
آقای حمید ای کاش یه کم سواد خواندن نوشتن داشتی-از هر 5 کلمه یکی غلط املایی داره

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی